1. Цели на операцията:
Процедурата има за цел да осигури предпоставки за създаване на устойчиви работни места за безработни и неактивни лица. Тази цел ще бъде постигната посредством комбинация от мерки за осигуряване на подходящи обучения, включително на работното място, както и предоставяне на разнообразни стимули за работодателите за разкриване на нови работни места. Процедурата ще постави акцент върху интеграцията на едни от най-уязвимите групи на пазара на труда.
2. Кой може да кандидатства?
Допустимите кандидати са:
1. Работодатели със самостоятелна правосубектност, регистриран и имащ право да осъществява дейност на територията на Република България в съответствие с действащото българско законодателство.
За целите на настоящата процедура под „Работодател“ следва да се разбира всяко физическо лице или юридическо лице, което извършва стопанска дейност, независимо от собствеността, правната и организационната си форма.
Кандидатът не може да бъде държавна/централна и/или териториална и/или общинска администрация.
Кандидатите, трябва да отговарят на следните условия:
За приключилите две предходни финансови години, Кандидатът разполага с финансов ресурс (съгласно приложени Отчет за приходите и разходите и Счетоводен баланс6) равен или по-голям на максимално допустимия размер на авансовото плащане (20% от стойността на безвъзмездната финансова помощ). Когато Кандидатът е новорегистрирана/новосъздадена организация7, горепосочените изисквания се отнасят и за него и се доказват със същите документи за периода от регистрацията на Кандидата до момента на кандидатстване; Да не попада в забранителни кодове на икономическа дейност;
Размерът на исканата безвъзмездна помощ да е в рамките на изискванията по режим de minimis т.е за период от 3 данъчни години да не са усвоили повече от 200 000 евро отпуснати под този режим. Това изискване се разглежда за кандидата като самостоятелен субект и свързаните му предприятия.
3. Кои са допустимите за подпомагане дейности?
3.1. Наемане на безработни и/или неактивни лица за период до 12 месеца – ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ДЕЙНОСТ;
3.2. Предоставяне на професионално обучение за придобиване на първа или втора квалификационна степен и обучение по част от професия по първа, втора или трета квалификационна степен на вече наетите по проекта лица. (Съгласно списък на професиите утвърден от НАПОО, утвърден по програмата хорариум часове и максимални стойности за провежданото обучение);
3.3. Предоставяне на обучение на вече наетите по проекта лица по ключови компетентности съгласно Европейската квалификационна рамка по: Ключова компетентност 2 „Общуване на чужди езици”, Ключова компетентност 4 „Дигитална компетентност” Възможно е едно и също лице да премине обучение по две ключови компетенции, ако това се изисква, за да се заеме съответната длъжност;
3.4. Закупуване на оборудване, обзавеждане, ДНА и стопански инвентар, свързани със създаването на нови работни места (до 30% от стойността на проекта);
3.5. Оборудване и адаптиране на нови работни места за хора с увреждания, вкл. ремонтни дейности, в случай на необходимост;
3.6. Осигуряване на наставник за хората с увреждания. Всеки наставник отговаря за минимум 1 и максимум 7 души едновременно – представители на целевата група както и други дейности произтичащи от наемането на хора с увреждания – до 10% от преките допустими разходи; Разходи за управление на проекта – до 10% от преките допустими разходи;
4. Колко е финансовото подпомагане ?
Всеки кандидат, при разработване на проектното си предложение, трябва да се вмества в следните минимални и максимални граници:
Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ: 50 000 лева;
Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ: 391 166 лева
За бенефициенти – микро, малки и средни предприятия, не се изисква съфинансиране.
За бенефициенти – големи предприятия, минималното съфинансиране е в размер от 20% от размера на безвъзмездната финансова помощ.
5. Допустимата целева група
Безработни и неактивни лица
За целите на процедурата „Неактивен“ е лице, което към дата на влизане в дейности по операцията не е част от работната сила (не е нито заето, нито безработно)
ВАЖНО!
С приоритет ще бъдат финансирани проекти, в които минимум 50 % от целевата група е съставена от поне една от следните специфични категории:
- Безработни лица с ниска степен на образование (По-ниско от средно образование);
- Продължително безработни и неактивни лица; - Безработни или неактивни лица с увреждания; - Безработни лица на възраст над 54 г.; - Безработни младежи до 29 г. вкл.
6. Продължителност на дейностите
Краен срок за изпълнение на дейностите по договорите по настоящата процедура - 31.12.2018 г.
7. Териториален обхват и място на изпълнение
Дейностите по проектите следва да се изпълняват на територията на Република България.
8. Устойчивост на резултатите след приключване на проекта
Работодателят е длъжен да запази работното място за минимум 12 месеца на минимум 50 % от наетите по проекта лица, след приключване на дейностите по проекта.